Venbanime Ne Kosov
Vendbanime nė Kosovė Ky Artikull ėshtė pėr Qytetet dhe Fshatrat/Katundet e Dardanisė me Infomarcione mbi popullsinė, gjeografinė, ekonominė, sportin, kulturėn dhe projekte tė ndryshme. Kosova ndahėt nė 7 rajone administrative: Prishtinė, Gjakovė, Gjilan, Mitrovicė, Pejė, Prizren dhe Ferizaj. Rajoni i Ferizajit Ferizaji (komuna) Banor: 145'000 Km²: 720 Vende nė Ferizaj Shtime Kaēaniku Shtėrpcė Komuna e Vushtrrisė Banor: 106.000 banorė Km²:345 km² Vendbanimet nėn administrimin e Kuvendit Komunal-Vushtrri Territori i komunės ėshtė pėrcaktuar me Rregulloren e UNMIK-ut Nr.2000/43 dhe pėrfshin qytetin e Vushtrrisė lagjet urbane si dhe fshatrat dhe vendbanimet nė vijim : Balinc Banjskė Beēiq Beēuk Bivolak Bozhlan Bruznik Bukosh Ceceli Dėrvar Dobėrllukė Dolak Dubofc Dumnicė e Poshtme Dumnicė e Epėrme Dumnicė e Llugės Galicė Gllavotin Gojbulė Gracė Gumnishtė Gurbardh Liqej Karaēė Kollė Kunovik Kurullovė Mavriq Mihaliq Miraēė Nadakofc Novolan Novosellė e Begut Novosellė e Maxhunit Okrashticė Oshlan Pantinė Pasomė Pestovė Prilluzhė Reznik Ropicė Samadrexhė Sfaraēak i Epėrm Sfaraēak i Poshtėm Skoēne Skromė Sllakofc Sllatinė Smrekonicė Stanofc i Epėrm Stanofc i Poshtėm Strofc Studime e Epėrme Studime e Poshtme Shallc Shilovicė Shtitaricė Taraxhė Tėrllabuq Velikorekė Vesekofc Vėrnicė Vilanc Zagori Zhilivodė. E pėrgatiti: Hajdin ISLAMI, Vushtrri-Kosovė, Burimi www.kk-vushtrri.org Rajoni i Gjakovės Banor: Km²: Rajoni i Gjilanit Gjilani (komuna) Banor: 133'724 banorė Km²: 515 Vende nė Gjilan Bilishti Bresalci Budrikė e Poshtme Bungeti Burimzė Capar Cernicė Ēelik Miresh Dragancė Tunaj Gadish Gjilan Goden i vogėl Lamishtė Kokaj Shpal Kmetoc Koretishtė Rrezanė Mrizisht Kufcė Kullė Blinajė Livoē i Epėrm Livoē i Poshtėm Llashtisht Llocė Fushėmir Katunisht Makresh i Epėrm Makresh i Poshtėm Malishtė Muzgovė Muēaj Nasalė Parallovė Partesh Muhaxheraj Pasjan Pėrlep Pidiē Pogragjė Ponesh Trollisht Malmir i Epėrm Malmir i Poshtėm Lugishtė Sllubicė Stanaj Stanishor Strazhė Stublinė Shillovė Shurdhan Margesh Idrizaj Urbishti i Zhegosit Urbishti i Kmetocit Thanėz Zhegos Zhegėr Shiko edhe: Regjistri i standardizuar i emėrvendeve tė Kosovės-Prishtinė, 2005 Vėrejtje: Kjo listė mund tė ndryshon fill pas aplikimit tė Pakos sė Ahtisarit Mėhallė / Pjesė qyteti nė Gjilan Arbėria Dardania Kodra e Dėshmorėve Shkollat nė Gjilan Shkollat fillore Shkolla fillore "Thimi Mitko" Shkolla fillore "Musa Zajmi" Shkolla fillore "Selami Hallaqi Shkolla fillore "Abaz Ajeti" Shkolla fillore "Rexhep Elmazi" Shkollat e mesme Gjimnazi "Zenel Hajdini" Shkolla e mesme e bujqėsisė "Arbėria" Shkolla e mjeksisė "Asllan Elezi" Shkolla ekonomike "Marin Barleti" Shkolla teknike "Mehmet Isai" Fakultetet nė Gjilan Fakulteti i mėsuesisė "Skėnderbeu" Kolegji Universitar "Gjilani" Kolegji Universitar "Fama" Kamenica Vitia Rajoni i Mitrovicės Banor: Km²: Rajoni i Pejės Banor: Km²: Rajoni i Prishtinės Prishtina (komuna) Banorė: 672'186 (Mė 1. Janar 2005) Km²: 572 Vende nė Prishtinė PrishtinėGrashticė Makofc Matiqan Hajvali Fshati Llap Kolovicė Llukar Bėrnic Novosellė Badofc Besi Radoshefc Dabishefc Prapshticė Hajkobillė Gllogovicė Mramur Progofc Bashki Shkabė Qagllavicė Zajēec Keēekollė Trudė Gardhanishtė Podujevė (78 Fshatra) Podujeva: 50`000 Banorė Komuna: 150`000 Banorė Siperfaqe: 633 Km²Sfeēėl Dumosh Shajkofc Mėrdarė Gllamnik Orllanė Llapashticė Llugė Herticė Dumnicė Ballofc Lladofc Obranēė Pollatė Turuēicė Kėrrpimeh Batllavė Tėrrnavė Lluzhan Bradash Surdullė Pėrpellac Ballaban Penuh Reēicė Metehi Bellopojė Kaqubeg Rimanishtė Gjellishtė Gėrdofc Dyz Halabak Burincė Nishefc Revuēė Pakashticė Dobratin Brecė Lupēė Murgullė Tėrnavicė Rep Zakut Sekiraēė Shejkovicė Bellasicė Brainė Kalaticė Krushevicė Mazap Rakinicė Dobėrdol Kaēubeg Velikorek Bajēinė Sekiraēė Veskofc Godishnjak Merēez Popovė Peran Penuh e ulet Letanc Sibofc i ulet Fushė Kosovė F. Kosova: Banorė Komuna: Banorė Sipėrfaqja: Km²Brecė Bardh i Madh Bardh i Vogėl Gjelbishtė Lismirė Miradi e Epėrme Miradi e Poshtme Orlaj Obiliq Obiliqi: Banorė Komuna: Banorė Sipėrfaqja: Km²Mazgit Milloshevė Hade Shipitullė Sibofc Plementin Azizi Babimofc Grabofc Lipjan Lipjani: Banorė Komuna: Banorė Sipėrfaqja: Km²Gadime P Gadime E Ribar M Gushtericė P Gushtericė E Sllovia Magure Blinaja Suhadolli Brusi Lapi Akllapi Shalė Rajcė Grackė Topliēan Banullė Dobratinė Hallaq Janjevė Dobrajė M Dobrajė V Ribar V Novobėrdė Novobėrda: Banorė Komuna: Banorė Sipėrfaqja: Km²Bostan Turiēec Rainoc Muhaxher Jasenovik Bolec Leshtar Makishinicė Pėrkofc Zebnicė Gllogovc (53 Fshatra) Gllogovci: 20`000 Banorė Komuna: 88`000 BanorėGllabar Baicė Llapushnik Krajkovė Komoran Zabel E Zabel i Poshtėm Stankofc Negrofc Tėrstenik Ēikatovė Shtrubullavė Damanek Korroticė E Korroticė P Krikovė Lumenjė Llap Prishtevkė Sitnicė Drenicė Ulkianė Lumėbardh Lumi i Vogėl Dumnicė Murgulla Liqenjė Liqeni i Batllavės Liqeni i Badofcit Lugina Rugova Rajoni i Prizrenit
 
 
 
 
 
 
 
Sod ne faqen ton pati 289596 visitors (1419309 hits) Ne ket faqe
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free